Skip links

Czym się różni architekt wnętrz od projektanta wnętrz?

W rozmowach na temat urządzania domów i mieszkań architekt wnętrz i projektant wnętrz to dwa terminy, które bardzo często używane są jako synonimy oznaczająca kogoś, kto odpowiada za wystrój. Tymczasem między tymi dwoma zawodami istnieją diametralne różnice, a każda z osób będzie potrzebna na zupełnie innym etapie. Co dokładnie odróżnia architekta od projektanta wnętrz i co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Kim jest architekt wnętrz?

W przeciwieństwie do architekta budowlanego zgodnie z polskim prawem architekt wnętrz nie musi posiadać stosownych uprawnień, aby uprawiać swój zawód. Nie oznacza to jednak, że każdy się do niego nadaje, a studia związane z architekturą wnętrz są niezwykle wymagające i opierają się na inżynieryjnych przedmiotach. Architekt wnętrz musi dysponować nie tylko wyczuciem estetycznym i zdolnościami plastycznymi, ale przede wszystkim posiadać wiedzę z zakresu budowlanki. W zawodzie tym aranżacja wszelkich pomieszczeń dopiero na drugim miejscu skupia się na walorach estetycznych. Najważniejsze w tym wypadku są jednak konstrukcja, funkcjonalność oraz ergonomia poszczególnych rozwiązań i elementów w domu. Celem pracy architekta wnętrz jest więc tworzenie przestrzeni dającej szanse na komfortowe życie i funkcjonowanie w niej tak, aby łatwo można się było po niej przemieszczać i z niej korzystać. W oparciu o konstrukcję budynku, normy budowlane, informacje na temat ogrzewania i wszelkich instalacji architekt wnętrz jest w stanie zaproponować najbardziej korzystne rozwiązania w danym przypadku. 

Kim jest projektant wnętrz?

Projektantem wnętrz nazywamy osobę, która wyspecjalizowała się w konkretnych rodzajach aranżacji. Podobnie, jak architekt wnętrz, projektant wnętrz również musi dysponować określoną wiedzą na temat zastosowanych w domu rozwiązań i instalacji, ale przede wszystkim po to, aby wiedzieć, jakie rozwiązania estetyczne wchodzą tutaj w grę. Wyspecjalizowany w swojej dziedzinie projektant wnętrz jest w stanie dobrać odpowiednie meble do salonu urządzanego w konkretnym stylu, zaproponować odpowiedni płytki do łazienki czy rodzaj mebli oraz innych sprzętów do kuchni. Dzięki jego wiedzy na temat możliwości łączenia poszczególnych elementów oraz aktualnie panujących trendów jest w stanie stworzyć we wnętrzach spójną pod względem stylistycznym całość, zapewniając im efektowny wygląd. 

Kiedy zdecydować się na usługi architektów i projektantów wnętrz?

Każda z tych osób będzie potrzebna na innym etapie. Architekt wnętrz będzie niezwykle pomocny na etapie zakupu mieszkania. Jego doświadczenie i kompetencje pozwolą na odpowiednie rozmieszczenie ścian działowych, rozplanowanie instalacji, funkcjonalny rozkład sprzętów oraz mebli, a także dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Z kolei projektant wnętrz jest specjalistą, który doskonale sprawdzi się podczas remontu konkretnego pomieszczenia. Jego zadaniem będzie dobór odpowiednich do kuchni, łazienki czy sypialni materiałów, przedstawienie próbek produktów ze sklepów czy też przebrnięcie przez cały proces zamawiania. 

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenie internetowe.
Call Now Button
Explore
Drag