Skip links

Kiedy zacząć współpracę z architektem wnętrz?

Budując dom lub kupując swoje pierwsze mieszkanie, marzymy o tym, aby urządzić je jak najlepiej, przy czym również chcemy, aby ogólna estetyka pomieszczeń współgrała z praktycznością. Jednak w rzeczywistości mało kto z nas ma czas oraz odpowiednią wiedzę w tym zakresie. W związku z tym wiele osób decyduje się na nawiązanie współpracy z architektem, który wesprze realizację naszych pomysłów. Jednak bardzo decydujący jest również moment, w którym rozpoczniemy współpracę z projektantem. Kiedy więc jest na to najlepszy moment w trakcie poszukiwania nieruchomości, powstawania jej architektury czy może na samym końcowym etapie budowy?

Architekt wnętrz potrzebny od zaraz !


W rzeczywistości współpraca z architektem wygląda tak, że im szybciej nawiążemy z nim kontakt, tym lepiej dla nas. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że już na etapie poszukiwania domu pomoc i wsparcie specjalisty może okazać się nieocenione. Jeżeli przyszły właściciel chce kupić gotowy projekt, ale planuje naniesienie w nim poprawek lub udoskonaleń to warto skontaktować się z architektem, który oceni czy wprowadzenie takowych zmian będzie wogóle możliwe lub udzieli porady w zakresie oceny korzyści wprowadzonych w projekcie poprawek dla klienta. Wielokrotnie klienci mają swoją wizję, która w rzeczywistości może być niewykonalna, koszt jej realizacji może znacznie przekraczać budżet klienta lub może okazać się niepraktyczna w codziennym użytkowaniu.

Z podobnego zakresu usług możemy również skorzystać w przypadku, gdy projekt domu powstaje od podstaw. Wtedy też konsultacja projektanta budowlanego i architekta może okazać się bardzo przydatna. Dla osób, które nie mają styczności na co dzień z tematyką budowlaną i urządzania wnętrz zwykłe 10 cm w wymiarach parapetu, czy ściany może nie stanowić żadnego problemu. Natomiast specjaliści przykładają bardzo dużą uwagę do wymiarów. W przypadku planowania przestrzeni każdy centymetr jest ważny, dlatego dobrze jest, aby w momencie stawiania ścian działowych architekt mógł już mieć wgląd do powstałego budynku. A w przypadku jakichkolwiek odchyleń na etapie budowy wiedział o tym i miał czas na naniesienie stosownych zmian w projekcie.


Gdy jest już za późno…


Wielu klientów poszukuje architekta dopiero w momencie, gdy cały budynek stoi już posadowiony, a kolejni wykonawcy pukają już do drzwi. Niestety w rzeczywistości okazuje się, że wtedy na znalezienie architekta jest już za późno, ponieważ w tym momencie wiele firm zajmujących się wykonywaniem instalacji na przykład elektrycznych lub wodno-kanalizacyjnych rozpoczyna wewnątrz budynku swoją pracę. Architekt wnętrz musi mieć czas, aby wszystko na spokojnie pomierzyć i przygotować dokumentację, a następnie projekty (czasem kilka wersji!). Bardzo często usytuowanie instalacji powinno zostać uzgodnione z architektem, aby nie kolidowały z pozostałymi elementami wystroju. Po wykonaniu instalacji może okazać się, że powstaną ograniczenia wymiarowe, które skutecznie zablokują wiele pomysłów, co do wystroju.

Stworzenie dobrej jakości projektu z uwzględnieniem wymiarów, kolorystyki, jak i indywidualnych preferencji klienta zajmuje w rzeczywistości około 3 miesięcy. Jest to czas na odnalezienie odpowiednich gatunkowo materiałów, mebli, dodatków, a także naniesienie ewentualnych poprawek.

Szukając architekta wnętrz warto nawiązać współpracę z rzetelną i sprawdzoną firmą taką jak PZ Design.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenie internetowe.
Call Now Button
Explore
Drag